زیپ پانل

زیپ پانل

همه چیز در صنعت ساختمان سازی از نیاز بشر به فراوانی مسکن و تنوع در آن آغاز شد.

همه چیز در صنعت ساختمان سازی از نیاز بشر به فراوانی مسکن و تنوع در آن آغاز شد. از یک سو بشر امروزی نیاز مفرط به مسکن داشت و از سوی دیگر نیاز به زیبایی و ایمنی و استحکام در مسکنش به وجود آمد که منجر به پدید آمدن اختراعات در خور توجهی در زمینه ی ساخت مصالح از پیش ساخته شده و مصالح نوین گشت. طراحان و مهندسین سازه با چالش های بزرگی روبه رو بودند، از یک طرف صنعت ساختمان سازی و سازه های صنعتی در طی زمان دست خوش تغییرات فراوانی شده است و از طرف دیگر طراحان و معماران به منظور زیبایی هر چه بیشتر سازه های خود باید تلاش کنند تا بشر تنوع طلب و سختگیر و سیری ناپذیر را راضی کنند.
استفاده از سازه های پیش ساخته و سریع و سبک روز به روز در حال افزایش است و این همان چیزی است که روند تولید موادی را در پی دارد که نه تنها دارای ویژگی های خواسته شده برای این موضوعات است بلکه باید از الگوهایی پیروی کند که این الگوها ناچارند از موادی استفاده کنند که علاوه بر عایق بودن و اتلاف انرژی کم، زیبایی ظاهری بیشتری نسبت به سازه های پیشین داشته باشد. پیش تر طراحان از ساندویچ پنل ها در اجرای ساختمان ها و سازه های صنعتی استفاده می کردند، ساندویچ پنل ها به دلیل جلوگیری از عبور رطوب و گرما نیاز پوششی و ایزولاسیون را به خوبی پاسخ می دادند و موجب کاهش مصرف انرژی می شدند. متخصصان در ادامه با حفظ ویژگی های مهم این سازه ها و اضافه کردن زیبایی، اقدام به ساخت محصول جدیدی با نام زیپ پانل کردند که علاوه بر دارا بودن ویژگی های ساندویچ پانل ها از ظاهری بهتر و شکیل تر بهره می برد. زیپ پانل ها به دلیل مقاومت و سادگی در اجرا جایگزین مناسبی برای ایرانیت های موجدار، سقف های شیروانی، قیر و گونی و آسفالت شده هستند.
با توجه به نیاز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن، ضرورت استفاده از سیستم های ساختمانی و مصالح جدید به منظور ارتقای کیفیت ساخت، افزایش سرعت ساخت، افزایش عمر مفید ساختمان ها، سبک سازی و مقاومت در برابر زلزله را که بیش از پیش مطرح ساخته است در صدد آن شدیم که این نوع سیستم که ویژگی های ذکر شده را دارا میباشد را معرفی کنیم.

در حقیقت زیپ پانل ها سازه های یک پارچه ای هستند که علاوه بر داشتن ویژگی هایی مانند عایق صوت، گرما و رطوبت، انعطاف بسیار زیادی دارند به طوری که با استفاده از آنها می توان دهانه های بزرگ و ساختمان هایی با اشکال منحنی را به سادگی پوشش داد. زیپ پنل ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند و در نتیجه هزینه های مربوط به تعمیر و بازسازی و نگهداری را به مقدار زیادی کاهش می دهند. همچنین به دلیل وزن کم زیپ پانل ها استفاده از آنها موجب کاهش وزن ساختمان می شود که این در ایمنی ساختمان و مقاومت در برابر زلزله بسیار موثر است. این سازه ها برای ساختمان هایی با کاربری خاص مانند بیمارستان ها، فرودگاه ها، سالن های ورزشی و صنعتی که جلوگیری از نفوذ صدا و رطوبت اهمیت فراوانی دارد بهترین گزینه است.
استفاده از پشم سنگ به عنوان عایق اصلی در زیپ پانل ها موجب شده تا این سازه ها علاوه بر جلوگیری از عبور حرارت، عایق صوتی مناسبی نیز باشند. برای مکان هایی که نیاز به عایق کاری بیشتری دارند می توان از زیپ پانل های دولایه استفاده کرد. در این نوع، به منظور ایجاد یک لایه عایق رطوبتی و حراریت از زیر لایه ای به جنس ورق گالوانیزه استفاده می شود و پس از آن زیپ پانل ها بر روی آن قرار داده می شوند.

 

Pin It

ثبت دیدگاه